Vishay/Dale RNC50J6810BSB14
RNC50J6810BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6810BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 681 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6810BSB14.pdf
Availability of RNC50J6810BSB14
QUANTITY
RNC50J6810BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6810BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J6810BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)681
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6810BSB14
Related LinksRNC50J6, RNC50J6810BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6810BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J6810BSB14
RES SMD 10.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 412 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf