Vishay/Dale RNC50J6811FSR36
RNC50J6811FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6811FSR36
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6811FSR36.pdf
Availability of RNC50J6811FSR36
QUANTITY
RNC50J6811FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6811FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J6811FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6811FSR36
Related LinksRNC50J6, RNC50J6811FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6811FSR36 Details Description
Related parts for RNC50J6811FSR36
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 70POS STR datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X12.2X0.07" BE/GY datasheet.pdf
TLV320AIC3105EVM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT R/A PCB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf