Vishay/Dale RNC50J6812FSRSL
RNC50J6812FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6812FSRSL
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6812FSRSL.pdf
Availability of RNC50J6812FSRSL
QUANTITY
RNC50J6812FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6812FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6812FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6812FSRSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6812FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6812FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J6812FSRSL
CAP POLYMER 56UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONV DC-DC BUS 48VIN 25A HORZ TH datasheet.pdf
CT CONN MT REC ASSY 2P YELLOW datasheet.pdf
DUAL LOADED/CLOSED ENDS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
161A ACT (C2) R=50 W=4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf