Vishay/Dale RNC50J68R1BSRE6
RNC50J68R1BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J68R1BSRE6
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J68R1BSRE6.pdf
Availability of RNC50J68R1BSRE6
QUANTITY
RNC50J68R1BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J68R1BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J68R1BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J68R1BSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J68R1BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J68R1BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J68R1BSRE6
CONN ADAPT SMA PLUG TO SMB JACK datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 133MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG SLD GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 2.05A 62 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 232 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf