Vishay/Dale RNC50J6901BRRE6
RNC50J6901BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6901BRRE6
Brief Description
RES 6.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6901BRRE6.pdf
Availability of RNC50J6901BRRE6
QUANTITY
RNC50J6901BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6901BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6901BRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6901BRRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6901BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6901BRRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6901BRRE6
IC FPGA 301 I/O 400FBGA datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.1A 160 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT YLW 0.56" CA datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W datasheet.pdf
FUSE 250MA 250/277V RADIAL datasheet.pdf