Vishay/Dale RNC50J6980BRRSL
RNC50J6980BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6980BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 698 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6980BRRSL.pdf
Availability of RNC50J6980BRRSL
QUANTITY
RNC50J6980BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6980BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J6980BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6980BRRSL
Related LinksRNC50J6, RNC50J6980BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6980BRRSL Details Description
Related parts for RNC50J6980BRRSL
IC DRIVER MOSF 12A LO SIDE 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
ESD HANDLER 8X16-5/8X2-3/4 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 22 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CABLE PIN RA datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A SYNC 6DFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A TRPL 32TQFN datasheet.pdf