Vishay/Dale RNC50J6981FSRE6
RNC50J6981FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6981FSRE6
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6981FSRE6.pdf
Availability of RNC50J6981FSRE6
QUANTITY
RNC50J6981FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6981FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6981FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6981FSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6981FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6981FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6981FSRE6
BATTERY PACK NICAD 9.6V 4000MAH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 31A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 50POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.47 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 8POS .100" T/H datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf