Vishay/Dale RNC50J6982FSRE6
RNC50J6982FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J6982FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J6982FSRE6.pdf
Availability of RNC50J6982FSRE6
QUANTITY
RNC50J6982FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J6982FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J6982FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J6982FSRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J6982FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J6982FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J6982FSRE6
RES 1.5K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
IC LVPECL/LVDS REPEAT/XLATR 8SON datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 90VDC 3.2KHZ PANEL datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 9POS .050" T/H datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.93KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS 1MM datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf