Vishay/Dale RNC50J7151BSRSL
RNC50J7151BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7151BSRSL
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7151BSRSL.pdf
Availability of RNC50J7151BSRSL
QUANTITY
RNC50J7151BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7151BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7151BSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7151BSRSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7151BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7151BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J7151BSRSL
IDC CABLE - HSC20H/AE20M/HPK20H datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 8SOIC datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
FUSE 50A 32VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
WIREMOUNT PLUG 10 CONTACT OPEN E datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN PCB datasheet.pdf
12MM ASSY BLD 1X4 7CS LTG KEYG04 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf