Vishay/Dale RNC50J71R5BSB14
RNC50J71R5BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J71R5BSB14
Brief Description
RES 71.5 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J71R5BSB14.pdf
Availability of RNC50J71R5BSB14
QUANTITY
RNC50J71R5BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J71R5BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J71R5BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J71R5BSB14
Related LinksRNC50J7, RNC50J71R5BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J71R5BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J71R5BSB14
JUMPER-H9992TR/A3047L/X 8" datasheet.pdf
DIODE VHF VAR CAP 32V SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
IC ADC 12BIT I2C INTRFC SOT23-6 datasheet.pdf
MICRO 51POS SKT 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf