Vishay/Dale RNC50J7202BSB14
RNC50J7202BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7202BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 72K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7202BSB14.pdf
Availability of RNC50J7202BSB14
QUANTITY
RNC50J7202BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7202BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J7202BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)72k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7202BSB14
Related LinksRNC50J7, RNC50J7202BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7202BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J7202BSB14
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RESET CMOS 4.6V 5SSOP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-6 datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE MOD 350A 700V STUD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 4A UDFN6 datasheet.pdf