Vishay/Dale RNC50J7411BSRE6
RNC50J7411BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7411BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.41K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7411BSRE6.pdf
Availability of RNC50J7411BSRE6
QUANTITY
RNC50J7411BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7411BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J7411BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.41k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7411BSRE6
Related LinksRNC50J7, RNC50J7411BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7411BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J7411BSRE6
FAN AXIAL 119X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-16POS 1 DECK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
HEADER 7POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
T/Y+ WIRE CONN100/BOX datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 2CIRC .437 datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 25.4MM datasheet.pdf