Vishay/Dale RNC50J7500BSB14
RNC50J7500BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7500BSB14
Brief Description
RES 750 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7500BSB14.pdf
Availability of RNC50J7500BSB14
QUANTITY
RNC50J7500BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7500BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J7500BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7500BSB14
Related LinksRNC50J7, RNC50J7500BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7500BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J7500BSB14
FILTER ACCES/KT (MUFFXL/WHISPXL) datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 240V 225MA SOT23 datasheet.pdf