Vishay/Dale RNC50J7500BSR36
RNC50J7500BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7500BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7500BSR36.pdf
Availability of RNC50J7500BSR36
QUANTITY
RNC50J7500BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7500BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J7500BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7500BSR36
Related LinksRNC50J7, RNC50J7500BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7500BSR36 Details Description
Related parts for RNC50J7500BSR36
CONN FERRULE 2WIRE 20AWG datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INSERT MALE 8POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 16-TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
TERM STRIP MARKER HOLDER datasheet.pdf
IC DVI/HDMI SWITCH 100LQFP datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 7 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf