Vishay/Dale RNC50J7503BSB14
RNC50J7503BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7503BSB14
Brief Description
RES 750K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7503BSB14.pdf
Availability of RNC50J7503BSB14
QUANTITY
RNC50J7503BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7503BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J7503BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7503BSB14
Related LinksRNC50J7, RNC50J7503BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7503BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J7503BSB14
IC FILTER ANALOG 4TH-ORDR 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN FOR XDR MEM 28TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V 830MA SGL A T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CBL ASSY 8X NM UHFM datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 14DB datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf