Vishay/Dale RNC50J7592BSRSL
RNC50J7592BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7592BSRSL
Brief Description
RES 75.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7592BSRSL.pdf
Availability of RNC50J7592BSRSL
QUANTITY
RNC50J7592BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7592BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7592BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7592BSRSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7592BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7592BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J7592BSRSL
SWITCH BASIC SPDT 10A SCREW datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
IC MPU MPC7XX 400MHZ 360FCBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FINISH UNITIZED WHEEL 6" 5A MED datasheet.pdf
CONN PLUG 19+PE INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC PLAD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf