Vishay/Dale RNC50J7593BSRSL
RNC50J7593BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7593BSRSL
Brief Description
RES 759K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7593BSRSL.pdf
Availability of RNC50J7593BSRSL
QUANTITY
RNC50J7593BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7593BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7593BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)759k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7593BSRSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7593BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7593BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J7593BSRSL
CAP CER 6800PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX ETHERNET PHY DUAL 80TQFP datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 900A 700VAC datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK PEG 07CKT TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf