Vishay/Dale RNC50J7601FSB14
RNC50J7601FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7601FSB14
Brief Description
RES 7.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7601FSB14.pdf
Availability of RNC50J7601FSB14
QUANTITY
RNC50J7601FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7601FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J7601FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7601FSB14
Related LinksRNC50J7, RNC50J7601FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7601FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J7601FSB14
FUSE BLOCK LINK 690V 400A CHASS datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH SEAL PLUNG SPDT 3A PCB datasheet.pdf
SENSOR REED SPST-NC THREADED 8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
SLF MATING CONNECTOR datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 14X2X8" 6A MED datasheet.pdf
HAR-BUS HM TOP TOOL HAR-BUS HM datasheet.pdf
DC/DC CONV 0.5-5.4V 140W 144BGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf