Vishay/Dale RNC50J7680FSBSL
RNC50J7680FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7680FSBSL
Brief Description
RES 768 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7680FSBSL.pdf
Availability of RNC50J7680FSBSL
QUANTITY
RNC50J7680FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7680FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7680FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7680FSBSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7680FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7680FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J7680FSBSL
RES 330 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.6V SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-SOIC datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 68K OHM 1% datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DSUB NON MAGNETIC datasheet.pdf
BOARD BREAKOUT USB I2C FT200X datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 100MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf