Vishay/Dale RNC50J7870BSBSL
RNC50J7870BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7870BSBSL
Brief Description
RES 787 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7870BSBSL.pdf
Availability of RNC50J7870BSBSL
QUANTITY
RNC50J7870BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7870BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7870BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)787
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7870BSBSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7870BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7870BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J7870BSBSL
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
SENS PROX M30 18MM AC2W-NO UNSHD datasheet.pdf
IC XPHASE CONTROL 20-MLPQ datasheet.pdf
CAP MICA 75PF 2% 500V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
OSC MEMS 27MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf