Vishay/Dale RNC50J7960BSBSL
RNC50J7960BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7960BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 796 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7960BSBSL.pdf
Availability of RNC50J7960BSBSL
QUANTITY
RNC50J7960BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7960BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7960BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)796
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7960BSBSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7960BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7960BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J7960BSBSL
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC DGTL CAM PWR-SUP 5CH 32TQFN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 1GBIT 667MHZ 78BGA datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 200MW SOD323 datasheet.pdf