Vishay/Dale RNC50J7962BSRSL
RNC50J7962BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7962BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 79.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7962BSRSL.pdf
Availability of RNC50J7962BSRSL
QUANTITY
RNC50J7962BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7962BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7962BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)79.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7962BSRSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7962BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7962BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J7962BSRSL
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.053UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 3A WIRE datasheet.pdf
CONN DIN 6POS FEMALE CBL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
AM63103-3 DIE FOR RF CONNECTOR datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf