Vishay/Dale RNC50J7963DSRSL
RNC50J7963DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7963DSRSL
Brief Description
RES 796K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7963DSRSL.pdf
Availability of RNC50J7963DSRSL
QUANTITY
RNC50J7963DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7963DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7963DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)796k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7963DSRSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7963DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7963DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J7963DSRSL
CAP CER 33PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
D SUB IP 67_50 POLE FRONT SEAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
MICRO 51C P 6" YEL JACKS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 PIN RECP datasheet.pdf
DSUB 9 F SOD G30 ROHS datasheet.pdf