Vishay/Dale RNC50J8000BSRE6
RNC50J8000BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8000BSRE6
Brief Description
RES 800 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8000BSRE6.pdf
Availability of RNC50J8000BSRE6
QUANTITY
RNC50J8000BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8000BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J8000BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)800
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8000BSRE6
Related LinksRNC50J8, RNC50J8000BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8000BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J8000BSRE6
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM T/H datasheet.pdf
1739-46 WIRE STOP AND STRIPPER datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE A 20POS datasheet.pdf
FIXED IND 7.4NH SMD datasheet.pdf
TAPE 5909 VHB FOAM 1.5" X 72YD datasheet.pdf
RELAY SSR 660VAC/50A DC datasheet.pdf