Vishay/Dale RNC50J8062FMBSL
RNC50J8062FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8062FMBSL
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8062FMBSL.pdf
Availability of RNC50J8062FMBSL
QUANTITY
RNC50J8062FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8062FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J8062FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8062FMBSL
Related LinksRNC50J8, RNC50J8062FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8062FMBSL Details Description
Related parts for RNC50J8062FMBSL
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED 5MM GAP GREEN RT ANG HOUSING datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 50W datasheet.pdf
BKWY HEADER TIN 8POS datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK PEG 2POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 200W datasheet.pdf