Vishay/Dale RNC50J8062FSB14
RNC50J8062FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8062FSB14
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8062FSB14.pdf
Availability of RNC50J8062FSB14
QUANTITY
RNC50J8062FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8062FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J8062FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8062FSB14
Related LinksRNC50J8, RNC50J8062FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8062FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J8062FSB14
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 3A SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
SPLIT ROD SINGL EYE .62-.74" 11" datasheet.pdf
LED MT SR VERT 16MM 3MM 2LD datasheet.pdf
CONTACT BLOCK datasheet.pdf
FUSE 250V FA PT RAD 3AB 10A datasheet.pdf