Vishay/Dale RNC50J8062FSRSL
RNC50J8062FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8062FSRSL
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8062FSRSL.pdf
Availability of RNC50J8062FSRSL
QUANTITY
RNC50J8062FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8062FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J8062FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8062FSRSL
Related LinksRNC50J8, RNC50J8062FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8062FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J8062FSRSL
HOOK-UP STRND 12AWG RED 50' datasheet.pdf
ID MULTIPLEXER 4:1 DIFF 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET COOL MOS 600V SAWED WAFER datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
KIT DEV RABBIT BL25/OEM2500 INTL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS IN-LINE datasheet.pdf