Vishay/Dale RNC50J80R6BSB14
RNC50J80R6BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J80R6BSB14
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J80R6BSB14.pdf
Availability of RNC50J80R6BSB14
QUANTITY
RNC50J80R6BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J80R6BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J80R6BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J80R6BSB14
Related LinksRNC50J8, RNC50J80R6BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J80R6BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J80R6BSB14
MEMORY CARD FLASH 1GB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf