Vishay/Dale RNC50J80R6DSR36
RNC50J80R6DSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J80R6DSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J80R6DSR36.pdf
Availability of RNC50J80R6DSR36
QUANTITY
RNC50J80R6DSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J80R6DSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J80R6DSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J80R6DSR36
Related LinksRNC50J8, RNC50J80R6DSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J80R6DSR36 Details Description
Related parts for RNC50J80R6DSR36
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE SIDE 13POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 2A 8HSON datasheet.pdf
RES 523 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 320MHZ 6-CLCC datasheet.pdf