Vishay/Dale RNC50J80R6DSR36
RNC50J80R6DSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J80R6DSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J80R6DSR36.pdf
Availability of RNC50J80R6DSR36
QUANTITY
RNC50J80R6DSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J80R6DSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J80R6DSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J80R6DSR36
Related LinksRNC50J8, RNC50J80R6DSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J80R6DSR36 Details Description
Related parts for RNC50J80R6DSR36
IC OPAMP GP 2.7KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 14SOIC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT CV/CC HV 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SW MINI 1NC 1NO SPDT SNAP 125V datasheet.pdf
LED MT SR VERT 15MM 5MM 3LD datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST 1A 30V 4-SSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 48VDC datasheet.pdf