Vishay/Dale RNC50J8160BSRSL
RNC50J8160BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8160BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 816 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8160BSRSL.pdf
Availability of RNC50J8160BSRSL
QUANTITY
RNC50J8160BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8160BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J8160BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)816
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8160BSRSL
Related LinksRNC50J8, RNC50J8160BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8160BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J8160BSRSL
FIXED IND 120NH 450MA 220 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 612V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
SOCKET PWR ENTRY 2P 2.5MM SNAPIN datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" GREEN 3FT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AS1359-18 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 130MA 20.8 OHM datasheet.pdf
IC EEPROM HT 56-PGA datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf