Vishay/Dale RNC50J8160BSRSL
RNC50J8160BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8160BSRSL
Brief Description
RES 816 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8160BSRSL.pdf
Availability of RNC50J8160BSRSL
QUANTITY
RNC50J8160BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8160BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J8160BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)816
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8160BSRSL
Related LinksRNC50J8, RNC50J8160BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8160BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J8160BSRSL
RES SMD 430 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
HDM 5SMPR048F080F K datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf