Vishay/Dale RNC50J8251FSRSL
RNC50J8251FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8251FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8251FSRSL.pdf
Availability of RNC50J8251FSRSL
QUANTITY
RNC50J8251FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8251FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J8251FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8251FSRSL
Related LinksRNC50J8, RNC50J8251FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8251FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J8251FSRSL
IC BUFF/DVR TRI-ST 10BIT 24SSOP datasheet.pdf
RES 13K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
IC BATT MON QUAD 5% 16TQFN datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
TWEEZER FLAT ROUNDED 4.75" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf