Vishay/Dale RNC50J8351BSRE6
RNC50J8351BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8351BSRE6
Brief Description
RES 8.35K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8351BSRE6.pdf
Availability of RNC50J8351BSRE6
QUANTITY
RNC50J8351BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8351BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J8351BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.35k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8351BSRE6
Related LinksRNC50J8, RNC50J8351BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8351BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J8351BSRE6
VARISTOR 990V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
INSERT MALE 7POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -100KPA STD DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED COB CX1510 5000K WHITE SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf