Vishay/Dale RNC50J87R6DSRSL
RNC50J87R6DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J87R6DSRSL
Brief Description
RES 87.6 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J87R6DSRSL.pdf
Availability of RNC50J87R6DSRSL
QUANTITY
RNC50J87R6DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J87R6DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J87R6DSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)87.6
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J87R6DSRSL
Related LinksRNC50J8, RNC50J87R6DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J87R6DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J87R6DSRSL
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf