Vishay/Dale RNC50J8870BSRSL
RNC50J8870BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8870BSRSL
Brief Description
RES 887 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8870BSRSL.pdf
Availability of RNC50J8870BSRSL
QUANTITY
RNC50J8870BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8870BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J8870BSRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8870BSRSL
Related LinksRNC50J8, RNC50J8870BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8870BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J8870BSRSL
BOX ABS BLACK 3.19"L X 2.21"W datasheet.pdf
PHOTOCELL 10K-50K OHM 4.20MM datasheet.pdf
IDC CABLE-ASC64G/ AE64G / X datasheet.pdf
RES SMD 287KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 11A D2PAK datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-VSOJ datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.162 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 104 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf