Vishay/Dale RNC50J8870DSB14
RNC50J8870DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8870DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 887 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8870DSB14.pdf
Availability of RNC50J8870DSB14
QUANTITY
RNC50J8870DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8870DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J8870DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8870DSB14
Related LinksRNC50J8, RNC50J8870DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8870DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J8870DSB14
RES SMD 75 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 100POS 1.27MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf