Vishay/Dale RNC50J8870DSB14
RNC50J8870DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8870DSB14
Brief Description
RES 887 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8870DSB14.pdf
Availability of RNC50J8870DSB14
QUANTITY
RNC50J8870DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8870DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J8870DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8870DSB14
Related LinksRNC50J8, RNC50J8870DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8870DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J8870DSB14
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT CORD MALE 7PIN BLK/SLV datasheet.pdf
VOLTAGE DETECTOR NON-CONTACT datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 450MA 1.05 OHM datasheet.pdf
RES SMD 26.4K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
LED SM4 380LM WM WHT 2725K 1X4 datasheet.pdf
IC 4-PORT USB HUB 100WQFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf