Vishay/Dale RNC50J8871BSB14
RNC50J8871BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8871BSB14
Brief Description
RES 8.87K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8871BSB14.pdf
Availability of RNC50J8871BSB14
QUANTITY
RNC50J8871BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8871BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J8871BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8871BSB14
Related LinksRNC50J8, RNC50J8871BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8871BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J8871BSB14
RESISTOR POWER ADJ 10 OHM 100W datasheet.pdf
SWITCH UNIT LED 110V SPDT RED datasheet.pdf
RES SMD 5.76M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
IC SGL POS-EDG-TRG D F/F SM8 datasheet.pdf
LEAD TEST ALLIG CLIP RED 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf