Vishay/Dale RNC50J8872FMRSL
RNC50J8872FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8872FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8872FMRSL.pdf
Availability of RNC50J8872FMRSL
QUANTITY
RNC50J8872FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8872FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J8872FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8872FMRSL
Related LinksRNC50J8, RNC50J8872FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8872FMRSL Details Description
Related parts for RNC50J8872FMRSL
SENSOR HI-IMP 1PSID DIP PKG datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.8VC SOT23 datasheet.pdf
CARD EDGE 100PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
LED LAMP ARRAY ALLNGAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf