Vishay/Dale RNC50J8981DSRSL
RNC50J8981DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J8981DSRSL
Brief Description
RES 8.98K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J8981DSRSL.pdf
Availability of RNC50J8981DSRSL
QUANTITY
RNC50J8981DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J8981DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J8981DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.98k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J8981DSRSL
Related LinksRNC50J8, RNC50J8981DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J8981DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J8981DSRSL
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 98 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 62KB FLASH 52MQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL VERT GOLD datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT MOSFET 5EA OF 14 VALUES datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 25PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf