Vishay/Dale RNC50J9002BSB14
RNC50J9002BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9002BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 90K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9002BSB14.pdf
Availability of RNC50J9002BSB14
QUANTITY
RNC50J9002BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9002BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J9002BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9002BSB14
Related LinksRNC50J9, RNC50J9002BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9002BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J9002BSB14
RES SMD 91 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
HANDLE 5"MOUNT/1.64"HIGH GR/CLR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf