Vishay/Dale RNC50J9002BSB14
RNC50J9002BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9002BSB14
Brief Description
RES 90K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9002BSB14.pdf
Availability of RNC50J9002BSB14
QUANTITY
RNC50J9002BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9002BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J9002BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9002BSB14
Related LinksRNC50J9, RNC50J9002BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9002BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J9002BSB14
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 80POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 400W 200V datasheet.pdf
RES 160 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VOLTMETER 300VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 0.5MM R/A datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf