Vishay/Dale RNC50J9041BSRE6
RNC50J9041BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9041BSRE6
Brief Description
RES 9.04K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9041BSRE6.pdf
Availability of RNC50J9041BSRE6
QUANTITY
RNC50J9041BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9041BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J9041BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.04k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9041BSRE6
Related LinksRNC50J9, RNC50J9041BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9041BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J9041BSRE6
GUIDE PC CARD 1594A SERIES 1=25 datasheet.pdf
IC BRIDGE USB TO 1-WIRE RJ11 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TV 3C 3#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
ER 28C 28#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf