Vishay/Dale RNC50J9090BRR36
RNC50J9090BRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9090BRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 909 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9090BRR36.pdf
Availability of RNC50J9090BRR36
QUANTITY
RNC50J9090BRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9090BRR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J9090BRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9090BRR36
Related LinksRNC50J9, RNC50J9090BRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9090BRR36 Details Description
Related parts for RNC50J9090BRR36
FERRULE 1.5MM 14 RED 1 = 500PCS datasheet.pdf
CONN CIRC 4POS SKT W/CABLE 2M datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
PT BULB S-D ASS'Y W datasheet.pdf
LIMIT SW ROLLER ARM LEVER datasheet.pdf
HEATSHRINK 2"-100' BLACK datasheet.pdf
SR-SMD 4.50/05/90 AU BK BX datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 88POS datasheet.pdf
CAP 1F 5.5V T/H datasheet.pdf