Vishay/Dale RNC50J9091BPBSL
RNC50J9091BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9091BPBSL
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9091BPBSL.pdf
Availability of RNC50J9091BPBSL
QUANTITY
RNC50J9091BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9091BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J9091BPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9091BPBSL
Related LinksRNC50J9, RNC50J9091BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9091BPBSL Details Description
Related parts for RNC50J9091BPBSL
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN 16PT OUTPUT NPN datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 8AWG BLACK 100' datasheet.pdf
WXMT TWEEZERS MS MICRO RTW 2MS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf