Vishay/Dale RNC50J9092DSBSL
RNC50J9092DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9092DSBSL
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9092DSBSL.pdf
Availability of RNC50J9092DSBSL
QUANTITY
RNC50J9092DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9092DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J9092DSBSL
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9092DSBSL
Related LinksRNC50J9, RNC50J9092DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9092DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J9092DSBSL
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT666 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS CABLE PIN datasheet.pdf