Vishay/Dale RNC50J9530FSB14
RNC50J9530FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9530FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 953 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9530FSB14.pdf
Availability of RNC50J9530FSB14
QUANTITY
RNC50J9530FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9530FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J9530FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)953
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9530FSB14
Related LinksRNC50J9, RNC50J9530FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9530FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J9530FSB14
TRANSISTOR RF DMOS SOT123A datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 110MHZ 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 94.2 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL TRACK W/RELIEF GROOVE datasheet.pdf
Connector Socket 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
SCR 1200V 2000A B-PUK datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 260MA 800 MOHM datasheet.pdf