Vishay/Dale RNC50J9760BSRE6
RNC50J9760BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9760BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 976 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9760BSRE6.pdf
Availability of RNC50J9760BSRE6
QUANTITY
RNC50J9760BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9760BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J9760BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9760BSRE6
Related LinksRNC50J9, RNC50J9760BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9760BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J9760BSRE6
LEFT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.575V/1.8V DL 12MLF datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 16"W datasheet.pdf
JFET N-CH 30MA 150MW SMINI3-F2-B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V/3.3V 1.2A 12TDFN datasheet.pdf