Vishay/Dale RNC50J9760FSRE6
RNC50J9760FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9760FSRE6
Brief Description
RES 976 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9760FSRE6.pdf
Availability of RNC50J9760FSRE6
QUANTITY
RNC50J9760FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9760FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J9760FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9760FSRE6
Related LinksRNC50J9, RNC50J9760FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9760FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J9760FSRE6
RES SMD 1.58M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PLUGGABLE TYPE 2 ARRESTER datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf